Ana sayfa DÜNYA AB’den Rusya’ya Ortalığı Karıştıracak Hareket

AB’den Rusya’ya Ortalığı Karıştıracak Hareket

70
0
AB'den Rusya'ya Ortalığı Karıştıracak Hareket
AB'den Rusya'ya Ortalığı Karıştıracak Hareket

Avrupa Birliği bugün yaptığı üst düzey toplantılarda Ukrayna’da istikrarsızlığa sebep olduğu gerekçesiyle Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımları 6 ay süreyle uzatma kararı aldı.

Dün başlayan AB Liderler Zirvesi milyonlarca insanı ilgilendiren kararlar almaya devam ediyor.

Rusya konusunu da görüşen liderler, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların 6 ay süreyle daha uzatılmasını kararlaştırdı.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AB Konseyi Başkan Sözcüsü Barend Leyts sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,’ AB Konseyi, Rusya’ya yaptırımların uzatılmasında anlaştı.’ ifadelerini kullandı.

‘UKRAYNA’DA NE OLMUŞTU’

Rusya, 18 Mart 2014’te Kırım Özerk Cumhuriyetini ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmiş, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna’nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler, Rusya ’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.
AB, Rusya’ya ekonomik yaptırım kararını ilk olarak 2014 yılında almıştı.

‘RUSYA’YA SİLAH YOK’

Uzatılan ekonomik yaptırımlar uyarınca AB üyesi ülkeler, Rusya’ya silah satışı yapmıyor. Yaptırımlarla, Rusya’nın petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri, AB ülkelerinden alması kısıtlanıyor. Ayrıca Rus kamu bankaları Avrupa’da finans sektöründen dışlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here