Ana sayfa DÜNYA ‘Dünyanın en iyi aşısı’ seçilmişti! Rusya’dan tepki geldi

‘Dünyanın en iyi aşısı’ seçilmişti! Rusya’dan tepki geldi

64
0
'Dünyanın en iyi aşısı' seçilmişti! Rusya'dan tepki geldi
'Dünyanın en iyi aşısı' seçilmişti! Rusya'dan tepki geldi

Washington ’daki Dünya Aşı Kongresi ’nin, ABD ’li Moderna ’nın koronavirüs aşının muadilleri arasındaki en iyi aşı olduğu kararıyla ilgili konuşan Gintsburg, “mRNA aşıları ve AstraZeneca kaynaklı yüksek ölüm oranına rağmen böyle bir değerlendirmenin nasıl yapılabildiği meçhul. AstraZeneca ’dan kaynaklı ölüm oranı da yüksek, ancak mRNA aşılarından çok daha az. Bu o kadar tuhaf bir karar ki, neye ve hangi tarafsız kritere dayanılarak böyle bir seçim yapıldığı benim açımdan belirsiz” dedi.

Sputnik’in haberine göre, Gintsburg, “Kararın ekonomik-siyasi bir karar olduğunu söyleyebilirim. Bu 100 milyar dolarlık bir mesele. Sputnik V ’yi bu şekilde değerlendirmek demek, parayı Rusya ’ya vermek demek, hatırlatırım, kongre de Washington ’da yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Dünya Aşı Kongresi dün Moderna ’nın aşısının dünyanın en iyi aşısı olduğuna karar vermişti. ABD ’de acil kullanım onayı verilen aşı, sıralamada AstraZeneca ’yı, Bharat Biotech, Janssen, Medicago, Novavax, Pfizer/BioNTech, Sputnik V ve diğer aşıların önüne geçti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here