DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN %
İstanbul
11°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Adalet Bakanlığı, Teksas’a Rio Grande’de Yüzen Bariyer Üzerinden Dava Açtı

Adalet Bakanlığı, Teksas’a Rio Grande’de Yüzen Bariyer Üzerinden Dava Açtı

ABONE OL
25 Temmuz 2023 09:55
Adalet Bakanlığı, Teksas’a Rio Grande’de Yüzen Bariyer Üzerinden Dava Açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet Bakanlığı Pazartesi günü Teksas Eyaleti’ne, eyalet tarafından nehre yerleştirilen birbirine kenetlenen şamandıraların federal yasayı ihlal ettiğini ileri sürerek, insanların Rio Grande’de yüzmelerini engellemek amacıyla yüzer bir bariyer yerleştirdiği için dava açtı.

Dava, 1000 metrelik bariyerin kurulumunu müjdeleyen Teksas Valisi Greg Abbott’tan sonra geldi. bu ay, Adalet Bakanlığı’nın şamandıraları kendi isteğiyle kaldırma talebini reddetti ve bunun yerine onları yerinde tutmak için mahkemede mücadele edeceğine yemin etti. Bay Abbott, çok sayıda göçmenin sınırı yasadışı yollardan geçmesinden Başkan Biden’ı sorumlu tuttu.

Bay Abbott, Pazartesi günü Başkan Biden’a yazdığı bir mektupta, “İnsan hayatını gerçekten önemsiyorsanız, federal göçmenlik yasalarını uygulamaya başlamalısınız” dedi. “Bu arada Teksas, neden olduğunuz krizle başa çıkmak için anayasal yetkisini tam olarak kullanacak.”

Devletin göçmenleri engellemek için kullandığı, Rio Grande kıyılarına ek akordeon telleri döşemek de dahil olmak üzere, diğer, giderek artan agresif taktiklere karşı Demokratlar arasında ve hatta Teksas yasa uygulayıcılarından bazıları arasında büyüyen bir itiraz var. Eyalet polisi göçmenlere geri dönmeleri için bağırıyor ve bazı durumlarda talep eden insanlara su vermeyi reddediyor.

Şamandıra bariyeriyle ilgili davada federal hükümet, Teksas’ın federal onay olmadan su yollarına yapıların yerleştirilmesini yasaklayan federal Nehirler ve Limanlar Tahsis Yasası’nın bir bölümünü ihlal ettiğini savunuyor.

Başsavcı yardımcısı Vanita Gupta, davayı açıklayan bir açıklamada, “Bu yüzen bariyer, navigasyon ve kamu güvenliği için tehdit oluşturuyor ve insani kaygılar sunuyor” dedi. “Ayrıca, yüzen bariyerin varlığı Meksika’nın diplomatik protestolarına yol açtı ve ABD dış politikasına zarar verme riski taşıyor.”

Federal hükümet, mahkemeden Teksas’ı halihazırda kurulu olan engelleri kaldırmaya ve nehrin başka yerlerine yeni bariyerler kurulmasını yasaklamaya zorlamasını istiyor.

Ortaya çıkan hukuk mücadelesi, Adalet Bakanlığı’nın, göçmenlerin Teksas’a geçişini engellemek için binlerce Ulusal Muhafız birliği ve eyalet polisi göndererek, göçmenlik yasalarını uygulama çabası konusunda Bay Abbott’a ilk kez doğrudan meydan okumasını temsil ediyor. İki yılı aşkın bir süre önce başlayan milyarlarca dolarlık program Lone Star Operasyonu olarak biliniyor.

The New York Times tarafından görüntülenen Kamu Güvenliği Departmanındaki memurlar arasındaki dahili e-postalarda ve röportajlarda açıklanan şu anda Teksas yetkilileri tarafından uygulanmakta olan çeşitli caydırıcı taktikler, sınır boyunca yasadışı geçişlerin yaygın olduğu noktalarda, özellikle de küçük sınır kasabası Eagle Pass’ta kullanılmıştır.

Teşkilat içindeki birkaç memur, yaklaşık iki ay önce başlayan ve üst düzey DPS yetkilileri tarafından “hattı tutma” operasyonu olarak anılan yeni saldırgan yaklaşımın göçmenler arasında yaralanmalara yol açtığına dair endişelerini dile getirdi.

DPS’ye gönderilen ve The Times tarafından ele geçirilen bir muhtıraya göre, Sınır Devriyesi yetkilileri ayrıca Teksas kolluk kuvvetlerine, Teksas Ulusal Muhafız birlikleri tarafından nehir boyunca yerleştirilen akordeon tellerinin çoğalmasının sınır görevlilerinin göçmenlere yardım etmesini zorlaştırdığından ve daha fazla boğulmaya yol açabileceğinden şikayet ettiler.

Cuma günü, hepsi Teksas’tan gelenler de dahil olmak üzere ABD Meclisi’ndeki 80’den fazla Demokrat temsilci, Bay Biden’a onu Lone Star Operasyonu programını araştırmaya ve federal hükümetin göçmenlik yasası üzerindeki yetkisini ileri sürerek Bay Abbott’ın “tehlikeli ve acımasız eylemlerini” durdurmaya çağıran bir mektup imzaladı.

Bay Abbott tarafından geçen ay açıklanan şamandıra bariyerleri, Meksika ve Teksas arasındaki 1.254 mil uzunluğundaki sınırın sadece küçük bir bölümünü kapsıyor. Ancak konuşlandırılmaları, Bay Abbott için sınır güvenliği konusunda Bay Biden’a doğrudan meydan okuma şansı oldu.

Üçüncü döneminde bir Cumhuriyetçi ve eski bir eyalet başsavcısı olan Teksas valisi, göçmenlik yasasının uygulanması konusunda Demokrat cumhurbaşkanı ile yasal bir mücadeleye girmeye istekli görünüyordu.

Bay Abbott mektubunda “Teksas sizi mahkemede görecek, Sayın Başkan,” diye yazmıştı.

Federal hükümet, Pazartesi günü, şamandıra bariyerlerine ve gezilebilir suları çevreleyen federal yasaya odaklandı ve Abbott yönetiminin Lone Star Operasyonu’nun bir parçası olarak uyguladığı diğer taktik ve politikalara itiraz etmedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.