Ana sayfa GÜNDEM Tam kapanma mı, ek tedbir mi?

Tam kapanma mı, ek tedbir mi?

19
0
Tam kapanma mı, ek tedbir mi?
Tam kapanma mı, ek tedbir mi?

Vaka sayıları artarken gözler bu hafta gerçekleştirilecek 2 kritik toplantıda. Pazartesi bilim kurulu, Salı kabine toplantısı gerçekleştirilecek. Ramazan uygulanacak yeni salgın önlemleri masada.

Bilim Kurulu Pazartesi akşamı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yüzsüze toplanacak. Kurul vaka sayılarındaki artışı analiz edecek. İl bazlı alınan önlemler ve artış hızı, entübe hasta sayısı, yatan hasta sayısı gibi veriler incelenecek.

Aynı zamanda tespit edilen yeni vakaların yüzde 85’i mutasyonlu virüs. Bilim kurulunun sıcak başlıklarından biri de mutant virüse karşı alınabilecek ek tedbirler de olacak.

Bir yandan da aşılama takvimi devam ediyor. Aşılanma oranının armasıyla birlikte ağır vaka sayısına etkisi de kurul üyeleri tarafından incelenecek. Okulların durumu da kurulun gündeminde olacak.

Vaka sayısındaki artışı önleyebilmek adına bilim kurulunun ramazan öncesi önerileri alınacak. İnsan hareketliliğinin azaltılması yönünde,, şehirler arası seyahatlerde kısıtlama, AVM, kuaför- berber gibi iş yerlerinin kapatılması ve okullarlasın kapatılması gibi Bilim Kurulu ’nun önerilerinin olması bekleniyor.

Bilim kurulundan alınacak tavsiye kararları önemli. Bir gün sonra salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesini toplayacak. Salı günü bakan koca kabineye bir sunum gerçekleştirecek ve koronavirüs tablosundaki son duruma göre de yeni tedbirler masaya yatırılacak. Bilim Kurulu üyelerinin tavsiye kararları Kabinede aktarılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, “amacımız, ülkemizi Ramazan Ayında genel olarak dinlendirerek bayram sonrasındaki güzel günler için hazırlamaktır.” ifadelerini kullanmıştı. Ek tedbirler neler olacak? Türkiye bir kapanmaya gider mi? Ya da kısmi kısıtlamaya mı gidilir? Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısından sonra yapacağı açıklama ile netleşecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here