DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 347768-0,86%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BORUSAN’DAN KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KAMPANYASI: GÖZÜNÜ AÇ!

BORUSAN’DAN KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KAMPANYASI: GÖZÜNÜ AÇ!

ABONE OL
7 Aralık 2021 15:43
BORUSAN’DAN KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE KAMPANYASI: GÖZÜNÜ AÇ!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borusan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında farkındalık yaratmak adına şiddete uğrayan ve konuşamayan kadınlara ses veriyor. 

77 yıldır odağına insanı alan ve bu kapsamda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı bir sorumluluk olarak gören Borusan Holding, kadınların uğradığı şiddet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Konuşamayanlar” reklam filmini yayınlayarak herkese şiddete uğrayan kadınlar için yeniden #GözünüAç diyor.

Borusan Holding’in 2020 yılında, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde, kadınların uğradığı şiddet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı “Gözünü Aç” adlı iletişim kampanyası kapsamında Borusan bünyesinde toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirme yönünde faaliyet gösteren Borusan Eşittir Platformu tarafından birçok çalışma yapıldı. Borusan Holding tarafından yayınlanan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi” ile hem bireysel hem de kurumsal düzeyde şiddete karşı farkındalık oluşturmak hedeflendi. Şiddetin türlerine dikkat çekilerek bu alanda tüm destek mekanizmaları tanımlandı. Eşit bir dünyanın ancak bu alandaki bilincin artması ile mümkün olduğu vurgulandı. Rehberin yanı sıra, konunun Borusan çalışan ve paydaşları tarafından içselleştirilebilmesi için, “Bu şirket kadına şiddete kapalı” söylemini içeren pankartlar Grup şirketlerine ve fabrikalara asıldı. Bu söylemlerin “Bu toplantı odası / atölye / fabrika / tesis kadına şiddete kapalı” gibi lokasyon bazlı uyarlamaları da yapıldı.

Şiddet devam ettikçe şiddetle mücadelenin de devam etmesinin önemli olduğunu vurgulayan Borusan Holding, bu sene #GözünüAç kampanyası kapsamında çekilen “Konuşamayanlar” filmi ile toplumun her kesiminde psikolojik, fiziksel, cinsel ya da siber şiddete uğrayan ve yaşadıklarını dile getiremeyen birçok kadının ortak sorununu ele alıyor. Şiddete uğrayan bir kadının bunu dile getirmesinin ve yardım istemesinin ne kadar zor olduğu bir kez daha hatırlatırken Borusan’ın şiddetin her türlüsüne karşı sıfır toleransı ve kadınların yanında olduğunu vurguluyor.

Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş toplumsal cinsiyet eşitliğinin odak noktalarından biri olduğunu vurgulayarak; “Kadına yönelik şiddet ne yazık ki hala tüm gerçekliğiyle karşımızda duruyor. Hatta pandemi ile birlikte artış gösterdiğini de söyleyebiliriz. Fiziksel şiddetin yanı sıra pandemi döneminde ülkemizde psikolojik şiddet yüzde 93 oranında attı ve her beş kişiden biri siber şiddete uğradı. Pandemiden önce, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için 99,5 yıl geçmesi gerektiği beklenirken, bu yıl cinsiyetler arası uçurumun küresel ölçekte tamamen kapatılmasının ancak 135,6 yılda mümkün olacağı ortaya çıktı. Eşitliğe ulaşılacak sürenin 36 yıl uzaması bir neslin daha cinsiyet eşitliği olan bir dünya göremeyeceği anlamına geliyor. Bizler Borusan Grubu olarak aradaki bu uçurumu azaltmak için üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Geçtiğimiz yıl yayınladığımız “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberimiz” ile şiddete uğrama ihtimali olan kadınlar için bir yol gösterebildiğimize inanıyoruz. Biliyoruz ki şiddete uğrayan bir kadının konuşması çok zor. Bu yüzden konuşamasalar da onları duymak, şiddetin işaretlerini fark edebilmek çok önemli. Bu sebeple yayınladığımız “Konuşamayanlar” filmimiz ile herkesi, şiddete uğrayan kadınlar için gözlerini açmaya davet ediyoruz. Borusan olarak her türlü şiddete sıfır tolerans gösteriyor ve toplumsal cinsiyet eşitliği için hiç durmadan çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.