DOLAR 20,7038 0.96%
EURO 22,2884 0.91%
ALTIN 1.300,110,97
BITCOIN %
İstanbul
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Marka Tescil Başvurusu Ne Kadar Sürer?

Marka Tescil Başvurusu Ne Kadar Sürer?

ABONE OL
16 Kasım 2022 11:36
Marka Tescil Başvurusu Ne Kadar Sürer?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüketiciler; herhangi bir ürün veya hizmeti satın almak adına markalar arasında seçim yapmak zorunda kalırlar. Popüler bir markanın ürününe sahip olmak ciddi bir avantajdır. Çünkü, bu tür markalara ait ürünlerin güvenilirliği ve kalitesi kanıtlanmış olur. Ancak, sektörler arası rekabetten dolayı zaman zaman sorunlar yaşanır. Bilhassa ürün ve hizmet satış rakamları yüksek olan markaların kopyalanmasına rastlanır. Marka tescil; bu sorunu kökünden çözer.

Marka tescili; markalaşmış ürün ve tasarımların korunmasını sağlar. Küçük, orta ya da büyük olmasından bağımsız bir şekilde her marka için gerekli olduğunu söylemek gerekir. Özgün ürün veya tasarımlara sahip olmak isteyen markalar için olmazsa olmaz bir detaydır. Ayrıca, marka tescili; ürün ve hizmet üzerindeki tüm hukuki hakları markaya aktarmasından dolayı bir hayli değerlidir.

Marka Tescili Ne İşe Yarar?

Marka tescili; daha önce de ifade ettiğimiz üzere markanın yasal olarak koruma altına alınmasıdır. Bu işlem; birçok markanın korkulu rüyası olarak bilinen hak ihlallerinin önüne geçer. Üçüncü kişilerin markayı kullanarak gelir elde etmesini önler. Bunun yanı sıra, marka tescili; on yıl devam eder. Marka sahibi; söz konusu süreçte istediği takdirde markayı devredebilir veya miras bırakabilir.

Marka işareti denildiği zaman akla ilk olarak logo gelir. Fakat, rekabette öne geçmek isteyen bazı kişi ve kurumların marka işaretini kopyalamasına rastlanır. Marka tescili; markaya ait işaretlerin korunmasını sağlamasından mütevellit son derece değerlidir. Ayrıca, her ölçekten marka için gerekli olduğunu ifade etmeliyiz. Bilhassa sektöre yeni giren ancak kısa sürede büyümek isteyen markalar; marka tescil işlemi sayesinde bu amaçlarına ulaşabilirler.

Marka Tescili İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Marka tescili için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılmalıdır. Hem gerçek hem de tüzel kişi olarak başvuru yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra, başvuru esnasında marka tescil ücreti ödenir. İsteyenler; vekil aracılığıyla da başvuru yapabilirler. Fakat, vekil aracılığı ile yapılan başvurular için normale kıyasla daha yüksek bir ücret ödenir.

Marka tescili için her şeyden önce Türk Patent ve Marka Kurumu’nun talep ettiği belgeler hazırlanmalıdır. Söz konusu belgelerin eksiksiz olarak ilgili kuruma sunulması şarttır. Belgelerin eksik olması halinde marka sahibine iki aylık ek süre tanınır. Türk Patent Enstitüsü; detaylı bir inceleme süreci başlatır. Marka; herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı takdirde Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Fakat, markanın bültende yayınlanması ile beraber marka tesciline dair birtakım itirazlar gündeme gelebilir. Bu itirazlar incelenir. Herhangi bir itiraza rastlanmadığı takdirde başvurunun tescil işlemi tamamlanır. Markaya dair sicil kaydı oluşturulur. Ardından, başvuru yapan kişiye marka tescil belgesi verilir.

Marka tescil başvurusu; en az altı, en çok ise sekiz ay sürer. Marka tesciline dair bir itiraz olmadığı takdirde başvurunun onaylanması kolay hale gelir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.