DOLAR 33,0979 0.21%
EURO 36,2569 0.56%
ALTIN 2.628,140,26
BITCOIN 21635793,37%
İstanbul
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Lojistik Merkezler Hakkında Yönetmelik Taslağı Hazır”
  • Akyazi Son Haber
  • Teknoloji
  • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Lojistik Merkezler Hakkında Yönetmelik Taslağı Hazır”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Lojistik Merkezler Hakkında Yönetmelik Taslağı Hazır”

ABONE OL
21 Aralık 2023 14:03
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: “Lojistik Merkezler Hakkında Yönetmelik Taslağı Hazır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, lojistik merkezlerle ilgili yeni yönetmelik taslağının hazır olduğunu açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı ile Ticaret bakanlıkları tarafından hazırlanan “Lojistik Merkezler Hakkında Yönetmelik Taslağı” hakkında bilgi verdi. Taslakta, ülke sınırları içinde mevcut ve yeni kurulacak lojistik merkezlerin yer seçimi, projelendirilmesi, yapımı, yetkilendirilmesi ve işletilmesinde uygulanacak usul ve esaslar düzenleniyor.

Lojistik Merkezlerin Yönetimi

Bakan Uraloğlu, lojistik merkezlerin yer, kapasite ve niteliklerinin Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı kapsamında belirlendikten sonra izin verileceğini belirtti. Lojistik merkezlerin planlanması ve inşasının ise Lojistik Koordinasyon İcra Kurulu tarafından yürütüleceğini ifade etti. Ayrıca, lojistik merkezlerin işletme izinlerinin de lojistik merkezi işletmecisi tarafından takip edileceğini vurguladı.

Lojistik Merkezlerin Yer Seçimi

Bakan Uraloğlu, bir alanın lojistik merkez olarak belirlenebilmesi için, Türkiye’nin iç ve dış ticaret stratejisine hizmet etmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, lojistik merkezlerin en az bir taşıma türüne 30 kilometrelik mesafede bağlantı imkanının olması gerektiğini belirtti. Lojistik merkezlerin genişleme alanı hariç en az 500 bin metrekare alana sahip olması ve trafik yoğunluğu olan kara ya da demir yollarının üzerinde bulunmaması gerektiğini ifade etti.

Lojistik Merkezlerin İşletimi

Bakan Uraloğlu, lojistik merkezlerin 7 gün 24 saat çalışacağını ve faaliyetlerin ekonomik, emniyetli, kaliteli, serbest, adil ve sürdürülebilir bir rekabet ortamında yürütüleceğini söyledi. Lojistik merkezi işletmecilerinin alt ve üstyapı tesislerini kurmak, korumak ve güvenliği sağlamaktan sorumlu olduğunu belirtti. Ayrıca, işletmecilerin faaliyet kayıtlarını tutmak ve faaliyet ruhsatında belirtilen alanlarda faaliyet göstermekle yükümlü olduklarını ifade etti.

Kuruluş İzinleri

Lojistik Koordinasyon Kurulu tarafından verilecek olan kuruluş izni sonrasında lojistik merkezlerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ilan edileceğini belirten Bakan Uraloğlu, ilgili iş ve işlemlerin Kurul sekretaryasınca yürütüleceğini bildirdi.

Uraloğlu, Türkiye’deki mevcut lojistik merkezlerin yanı sıra birçok yeni merkezin planlandığını ve yapımının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.