Ana sayfa DÜNYA Avusturya’da Başörtüsü Yasağında Yeni Gelişme

Avusturya’da Başörtüsü Yasağında Yeni Gelişme

68
0
Avusturya'da Başörtüsü Yasağında Yeni Gelişme
Avusturya'da Başörtüsü Yasağında Yeni Gelişme

Uzun süredir kamuoyunda ve uluslararası siyasette tepki çeken Avusturya’nın ilkokullarda aldığı başörtüsü yasağı kararı ile ilgili önemli bir karar alındı.

Avusturya Anayasa Mahkemesi, ilkokullarda uygulanan başörtüsü yasağının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Her daim medeni olduklarını iddia eden AB ülkesi Avusturya’da daha önce alınmış olan skandal kararı Dışişleri Bakanlığı da kınamıştı.

‘NE OLMUŞTU’

Avusturya’da aşırı sağcı hükümetin aldığı kararla geçen yıl yürürlüğe konulan ve başörtüsünü ilkokullarda yasaklayan yasanın iptali için Avusturya İslam Cemaati (İGGÖ), Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Başörtüsünün Müslüman kadınlara ait dini bir pratik olduğunun dünya genelinde herkes tarafından bilindiğini vurgulayan İGGÖ Başkanı Ümit Vural, İslam Cemaati olarak kadınların baskıyla örtünmelerine de kesin bir şekilde karşı olduklarını belirtimişti.

Vural yaptığı açıklamalarda, dönemin iktidarı ve eğitim bakanının uyum, eğitim kurumlarının sekülerliği ve cinsiyet eşitliği gibi gerekçelerle yasağı yürürlüğe soktuğunu, ancak aynı gerekçeler doğrultusunda ilkokullarda herhangi bir dine ait sembol ya da kılık kıyafetin yasaklanmadığını, yalnız başörtüsünün hedef alınarak, eşitlik ilkesine aykırı bir tutum sergilendiğinin altını çizmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here